A maláj, indonéz, fülöp-szigeteki harcművészetek robbanásszerűen terjednek a világban. Nem véletlen, hiszen ésszerűek, gyakorlatiasak és rendkívül sokrétűek. Kalit, silatot azok is szívesen gyakorolnak, akik csupán az esztétikus mozgássorozatok érdekelnek, de az se fog csalódni, aki a hatékony technikákra hajt. Bár ezekben a stílusokban szinte mindennel harcolnak: karddal, két bottal, fejszével, vagy akár felsőruházattal is, leginkább a késharc miatt híresek.
A karambit mánia egyértelműen a kalinak és silatnak köszönhetően terjedt el a nyugati világban. Ez a fegyver hatalmas karriert futott be az Egyesült Államokban és Európában. Igaz, az egyértelműen közelharcra tervezett modern karambit, legfeljebb formájában emlékezet az egykori, főként rizsaratásnál használatos, mezőgazdasági eszközre. A karambit valójában miniatűr sarló – egyébként a sarlót japánban és a középkori Európában is szívesen forgatták fegyverként. Alakját állítólag a tigris karma ihlette, és Indonéziában egyfajta kézben elrejthető tigriskaromnak tekintik. A karambit elsődlegesen női fegyver: a délkelet-ázsiai asszonyok hagyományosan feltűzött hajukba rejtették a pengét, ahonnan egy mozdulattal elő lehetett rántani, amennyiben szükségesnek ítélték.
Bár a penge szokatlan formája miatt ezzel a késsel rendkívül változatos technikák sorát lehet végrehajtani, a késharc alapvető elemei: a gyorsaság, a sorozattámadások (00:21), a másik kezének kizárása (00:10, 00:14, 00:16), ennél a fegyvernél is alapvető. Bizonyos megoldások persze kifejezetten kézre állnak (00:20, 00:45, 00:51), a penge egzotikus formája mellett valószínűleg ez is hozzájárulhatott a karambit robbanásszerű terjedéséhez.
Természetesen nem csak vágni, szúrni lehet vele (a szúrt seb az ívelt penge miatt hatalmas sebet hasít), hanem egy sor feszítés is végrehajtható vele (00:43, 00:47), bár ezek a késharcnak már olyan finomságai, amire egy utcai helyzetben nem feltétlenül lesz majd idő.
A karambit másik jellegzetessége a sarlószerű penge mellett, a nyél tetején lévő ujjgyűrű, ami azon túl, hogy végtelenül mozgékonnyá teszi a fegyvert, módot ad rá, hogy nyitott kézzel is dolgozzon az ember, anélkül, hogy elejtené. Mindenesetre, ahogy az a mai anyagból is látszik, nagyon sokoldalú kés, szokatlan pályákon mozog, váratlan szögekből csap le a célpontokra. Aki először találja magát szembe vele, szinte biztosan benyalja valamelyik támadást.
A kiegészítő anyagot a Maflás Facebook oldalán találjátok.