Miután a muay thai polgárjogot nyert – és különösen az Ong Bak sikerét követően – hirtelen megnőtt azoknak a száma, akik „hagyományos” muay thait, azaz a hajdani harctereken használt technikákat akartak tanulni. A különböző muay thai iskolák anyaga épp úgy tekercseken maradtak fent, mint ahogy a kung fu stílusok vagy a japán rendszerek technikái is. Természetesen vannak thai mesterek, akik ezeket tanítják – ahogy a japán, kínai vagy éppen európai hagyományőrzők is. (Hogy teljes legyen a kép: olyan mesterről is tudok, aki szerint a muay thai valójában az egészségmegőrzés és a lelki egyensúly megteremtésének hatékony eszköze – és ezt nem akarom különösebben ragozni.)
A neten természetesen nem csupán jó bunyókat és edzéseket talál az ember, hanem gyakorlatilag mindent: többek közt a hagyományőrzők anyagai is fent vannak. Tegyük hozzá, szerencsére, mert így számos legendával gyorsan leszámolhat az ember – bár az is igaz, hogy a hívőket sosem zavarják a tények.
Az a legnagyobb gond az ilyen típusú mozgások rekonstruálásával, hogy a végeredmény hitelessége mindig kétséges. A kép sosem a teljes mozdulatot, csupán annak egy kiragadott pillanatát örökíti meg. Persze kétségtelen tény, hogy ezek a technikák ránk maradtak, és az is igaz, hogy egy működő technika nemigen változik – a jobb horog az jobb horog –, de elég megnézni a ránk maradt felvételeken, hogy az ökölvívás mennyit változott az elmúlt száz évben. De ugyanígy hozhatnám példának a múlt század húszas éveiben készült muay thai küzdelmek és a mai versenyek közti különbséget is.
Ez a sorozat még a jobbak közül való. Persze rendesen adnak a hagyományoknak, és csak remélni lehet, hogy a szuszpenzor-kérdést valójában nem a klasszikus, félbevágott kókuszdiós megoldással oldják meg, bár még az is elképzelhető (00:26). Egyébként elég furcsa csapat, látszik, hogy azért már kaptak és adtak pofonokat, de ezek a videók még a legjobb indulattal is turistáknak szánt ajándéknak készülhettek. Pedig a mester jól mozog (00:37, 02:39), egyben van a teste (02:41, 02:49) az ütések is a megfelelő pontokba csapódnak (00:58).
Láthatóan igyekszik pontosan rekonstruálni a ránk maradt tekercsen lévő mozgásanyagot, és ez úgy tűnik, sikerül neki. A lényeges dolgokat elmagyarázza, nem nyel le semmit, és innen kezdve kinek-kinek a saját tapasztalatára van bízva, hogy megkísérli-e élesben elsütni az itt bemutatott technikákat, vagy inkább úgy dönt, hogy – biztos ami biztos alapon – igazít rajtuk egy kicsit. Akik pedig kedvet kaptak a romos templom gyepén előadott, hangeffektusokkal tuningolt tananyag gyakorlásához, elleshetnek néhány apróbb kaszkadőr trükköt (03:28). Bár látványosan fetrengni (01:27, 03:44) a focipályán is megtanulhat az ember.