MAGAMRÓL

Szabados Tamás vagyok, 4. danos ninjutsu oktató. 2008-ban alapítottam és azóta vezetem a MAFC Ninjutsu szakosztályát. Amikor testnevelést kezdtem tanítani a BME-n, szembesültem azzal, hogy a testnevelés órák semmilyen módon sem illeszkednek az egyetem tananyagába. Ezért úgy állítottam össze az óráim anyagát, hogy segítsék a mérnökképzést, és összhangban legyenek a modern európai iskolarendszer anyagával, oktatási-, nevelési céljaival és módszereivel. Szabadidő szakosztály vagyunk, nem versenyzünk. Ezen az oldalon a harcművészettel, harcművészet oktatással kapcsolatos tapasztalataimról, gondolataimról olvashattok. A honlapunk: http://modernninjutsu.eu/

Friss topikok

JAPÁN ÉS KÍNA HATÁRÁN

2011.05.15. 06:56 Napi Maflás

A Ryukyu szigetek félúton találhatók Kína és Japán közt, a Csendes óceánban. Helyzeténél fogva hagyományosan a Dél-Kelet Ázsiai térség, Korea és Japán közti kereskedelem egyik központja. A királyság még a japán megszállás (1609) után is megőrizte névleges függetlenségét, sőt a megszállók nagyon ügyeltek rá, hogy az okinawaiak nehogy átvegyék a szokásaikat – amire azért volt szükség, mert a szigetcsoport névelegesen a kínai császár fennhatósága alá tartozott. Okinawán két világ találkozott – bár a kínai hatás egészen a 20. századig erősebb maradt.

 

 

Ez a sajátos kulturális keveredés a harcművészetekben is megfigyelhető. A okinawai rendszerek erős kínai gyökerekkel rendelkeznek, de ugyanakkor megtalálható bennük a japánokra oly jellemtő célszerűség, és a folyamatos tökéletesedésre való törekvés. Az okinawára került stílusok jelentősen megváltoztak, de mégse lettek egészen japánná. Jó példa erre a ryukyu kempo, ami számos ponton különbözik az egyre inkább japánná alakuló karatétól – ami egyáltalán nem vált az eredeti stílus hátrányára.

 

 Japánban mindig van egy kis tekintélye mindannak, ami kínai. Az okinawai stílusok rangjukat egyfelől a kínai eredetük adja, másfelől a hatékony-

ságuknak köszönhetik. Nem véletlenül szerepeltek többször a Maflásban.

 

 

A hagyományos okinawai karatéban hangsúlyos szerepet kap a kyusho jutsu, vagyis az életpontok támadása. Ezekben a rendszerekben az ütések, rúgások, dobások mellett a különféle feszítések, a földharc, és számos fegyver is megtalálható. Az okinawa te jóval sokoldalúbb, mint ahogyan azt a pusztakezes karate formagyakorlatok alapján gondolnánk.

 

A karate rejtett oldalát az Egyesült Államokban kezdték tanítani. A kyusho

és tui te értelmezéseket Taika Oyata ismertette meg szélesebb körben. Ezek a szemináriumok valósággal megrengették a nyugati karate életet, hiszen gyökeresen megváltoztatták mindazt, amit addig tudni lehetett a kata értelmezésekről és a karate küzdelemfelfogásáról – ebből nőttek ki a ma ismert kyusho jutsu szervezetek.

A mai videón Oyata mestert láthatjátok, aki az idén először tart szemináriumot Európában. Az általa alkotott rendszerben nincsenek mély állások, se leengedett kéz, se fejrúgások: végtelenül célszerű és brutális amit tanít. Ez nem sport vagy mozgásművészet: ő az ősi felfogásban adja át a karatét. Gyors ütésekkel, rúgásokkal bontják le az ellenfelet, majd a földrevitelt nyak- vagy gerinctörés követi, és ezek még a finomabb megoldások.

A kiegészítő anyagot a Maflás Facebook oldalán találjátok.

 

 

 

 

Szólj hozzá!

Címkék: okinawa kyusho oyata ryu te

A bejegyzés trackback címe:

https://napimaflas.blog.hu/api/trackback/id/tr662904666

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása