MAGAMRÓL

Szabados Tamás vagyok, 4. danos ninjutsu oktató. 2008-ban alapítottam és azóta vezetem a MAFC Ninjutsu szakosztályát. Amikor testnevelést kezdtem tanítani a BME-n, szembesültem azzal, hogy a testnevelés órák semmilyen módon sem illeszkednek az egyetem tananyagába. Ezért úgy állítottam össze az óráim anyagát, hogy segítsék a mérnökképzést, és összhangban legyenek a modern európai iskolarendszer anyagával, oktatási-, nevelési céljaival és módszereivel. Szabadidő szakosztály vagyunk, nem versenyzünk. Ezen az oldalon a harcművészettel, harcművészet oktatással kapcsolatos tapasztalataimról, gondolataimról olvashattok. A honlapunk: http://modernninjutsu.eu/

Friss topikok

MESTEREK ÉS STÍLUSOK

2011.07.23. 22:41 Napi Maflás

A harcművészetek világától elválaszthatatlan a stílusok sokszínűsége. Persze kezdetben volt a Judo, hallottunk valamit harangozni az Aikidóról és a karatéről is, és a nagyon tájékozottak láttak pár fotót az akkor még koreai karateként tisztelt Taekwondóról is. Azután megjelent a kung fu, amiről villámgyorsan kiderült, hogy több száz stílust értenek alatta, és mi menthetetlenül elvesztünk a számtalan irányzat forgatagában.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Melyik harcművészetet válasszam?

Az ember tizenévesen a legjobb harcművészetet keresi. Lehetőleg olyan stílust, ami felruházza mindazon titkos technikákkal, amelyek segítségével könnyedén és látványosan győzhet le akárhány támadót. A cél elérésének érdekében elhatározza, hogy hajlandó keményen dolgozni három, vagy akár öt évet is.

 

 

Bár valóban minden igényt kielégítő a felhozatal, a legtöbben nem igazán tudják kiválasztani a számukra leginkább megfelelő irányzatot a kínálatból. Ennek elsődleges oka az önismeret hiánya. Az emberek jó részének fogalma sincs arról, hogy ki ő, és mire lenne szüksége. A másik ok, hogy minden stílus önmagát tartja a legjobbnak – hiszen azért hozták létre. A jobbnál jobb rendszerek széles kínálata megzavarja a kívülállót.

Az előzetes tájékozódásnak sokszor az a vége, hogy az ember a legutoljára olvasott szakcikk alapján dönt, esetleg a haverjai viszik le valahova, vagy egész egyszerűen a legközelebbi dojóba kezd el járni. Azután vagy megtetszik neki, amit ott lát és beleszeret, vagy hagyja a harcművészetet a fenébe.

 

 

Minek ennyi stílus?

Ez a kérdést gyakran felteszi magának az ember. Természetesen a különböző irányzatoknak sokszor más a felfogása, célja, edzésmódszere. Régiók szerint is viszonylag jól el lehet különíteni az egyes irányzatokat – és persze számos eset van, amikor nem. A 20. századi irányzatoknál gyakoriak az átfedések. A számtalan, egymásra erősen hasonlító stílusok elkülönülésének elsődlegesen üzleti okai vannak, de előfordul, hogy valóban indokolt egy harcművészetet elkülöníteni az addigi iskoláktól.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mikor születik új irányzat?

Aki valami gyökeresen újat tud hozni a harcművészetbe. És ez nem könnyű. A legtöbben csupán felfedezik a spanyolviaszt. Azzal együtt, hogy nem kis teljesítmény, ha valaki megérti az egyes technikákat, és a saját fizikai és pszichés adottságaira tudja szabni azokat – ezt azért túlzás lenne új irányzatként tisztelni. Az új edzésmódszerek alkalmazása, esetleg a meglévő stílusok technikai anyagának mixelése se jelenti azt, hogy valami gyökeresen új dolog született.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Új harcművészetet csináltak, amikor Okinawán beépítették a karatét az iskolai tananyagba, és addig csiszolták a mozgásanyagát, pedagógiai módszertanát, amíg az tökéletes összhangba nem került a korabeli iskolarendszer módszertanával, oktatási-, nevelési céljaival.

Az ilyen pillanatok azonban ritkák – vagy legalábbis közel sem olyan gyakoriak, mint azt a számtalan harcművészeti stílus láttán hihetné az ember. Persze az egyes iskolák szellemi és mozgásanyaga egy ponton már valóban annyit változhat, hogy új irányzatról beszélhetünk – ennek felismeréséhez azonban rendkívül mély szakmai tudás és önismeret kell(ene).

 

 

 

Szólj hozzá!

Címkék: stílus mester

A bejegyzés trackback címe:

https://napimaflas.blog.hu/api/trackback/id/tr83092447

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása