A kés elleni pusztakezes védekezést a legtöbb harcművészeti dojóban kötelező anyagnak tartják. Ne kérdezze senki, miért. Értem én, hogy egyfelől ad egyfajta magabiztosságot, hogy lám, késsel felfegyverzett támadó ellen sem egészen védtelen az ember, a tanulók is szeretik (főleg a kezdők), de lelkiismeretes edzők azért elmondják, hogy ha a másik kést ránt, akkor a rugalmas elszakadás tesz legjobbat az egészségünknek. Ennek ellenére a legtöbb helyen nagykanállal töltik az emberbe a sok okosságot, ami a vérveszteségtől lassú és legyengült, esetleg tajtrészeg ellenféllel szemben talán kivitelezhető, amennyiben az ember erősebb és nagyobb a támadónál. Azért egy csuklófesztítéssel elvenni valakitől a fegyvert, akinél éles kés van, és nem akarja, hogy végrehajtsuk rajta a technikát…szóval az necces.
Ebből a szempontból a mai videó se jobb a többinél, de nem is ezért raktam be. Késharcból leginkább meggyőzőnek a silat, illetőleg a San Diego-i késharcosok tűnnek, no meg a Fülöp-szigeteki garázsmester, akit majd a kiegészítő anyagban láthattok.
Ezzel együtt, aki már nézett kamerával felvett éles helyzeteket, az tudja, hogy a valóság sosem olyan gondosan megkoreografált, mint a dojóbeli modellek. A támadó is izgul, a megtámadott az életéért küzd, csapkod, menekül, szétzilálja a helyzetet, és természetesen minden keze ügyébe akadó tárggyal próbálja védeni magát. Ez sokszor elég az életben maradáshoz, de ha a másik elég elszánt, sarokba szorítja az áldozatot, és senki se lép közbe, azért borítékolni lehet a végeredményt.
A mai anyag egy liftbeli helyzetet elemez, ami egyfelől jó, mert előbb utóbb csak kinyílik az ajtó, és talán a segítségünkre siet valaki, másfelől meg a szűk tér miatt sehova se lehet elmenekülni. Itt kell távol tartani a támadót.
Ha a másik elég elszánt, nekünk ugrik, és nem sikerül kizárni a kést tartó kezet, akkor bizony ez fog történni (00:11). Télen valamivel jobb, hiszen véd a ruha, az alkar külső része is sokat felfoghat. Kis szerencsével a bordákon is elcsúszik a vágások, szúrások zöme, hiszen a védekező ember folyamatosan tekergőzik, de egész biztos, hogy jó pár vágást, szúrást be fogunk szerezni, és leginkább a véletlennek köszönhető, ha megússzuk élve.
A video második részében (00:24) bemutatott taktika tág téren elég nyerő - már volt egy poszt a Maflásban, ahol karatés rúgásokkal mészárolt le képzett késharcost -, de ehhez bitang jó láb kell, másfelől kellő izomzat, hogy az ember folyamatosan tudja szórni a rúgásokat legalább addig, amíg megáll a lift. Ezeknek a fiúknak ez nem jön össze (00:27, 00:43) láthatóan gyorsan elfáradnak (00:28, 00:39, 00:45), és a támadó egyfelől közel sem olyan vehemens, mint az első jelenetben, ráadásul inkább csak illemből megy le a földre (00:31, 00:34, 00:47).
Ettől függetlenül jó az ötlet. Ebben a szűk térben, ahol senki se jelzi a küzdelem kezdetét, és nem lehet elfutni se, érdemes kipróbálni, mit sikerül alkotni az első támadás lendületével szemben. Azután ki-ki vonja le a megfelelő következtetéseket.
A kiegészítő anyagot a Maflás Facebook oldalán találjátok.